tu jesteś:
Strona główna
»
Odkryj Białkę
»
Atrakcje
Atrakcje
Imponująca inwestycja w Białce Tatrzańskiej
6 Maja 2011 21:19
Terma Bania to nowoczesny obiekt w Białce Tatrzańskiej, otwarty w czerwcu 2011 roku. Inwestycja, oparta o światowe trendy, wykorzystująca innowacyjne rozwiązania, jest ważnym punktem na turystycznej mapie Podhala.
CZYTAJ WIĘCEJ »
ATRAKCJE LETNIE - BIAŁKA TATRZAŃSKA
6 Sierpnia 2010 13:36
Białka Tatrzańska jest odpowiednim miejscem na odpoczynek dosłownie dla każdego: dla dorosłych potrzebujących ciszy, spokoju i kontaktu z naturą, dla młodzieży lubiącej ruch, dynamikę, chętnych do realizowania swoich planów na górskich ścieżkach, jak również dla dzieci, potrzebujących bezpiecznych i dogodnych miejsc do radosnej zabawy.
CZYTAJ WIĘCEJ »
Atrakcje Zimowe - BIAŁKA TATRZAŃSKA
23 Czerwca 2010 12:09
Tutejsze stoki są łagodne, trasy szerokie i dobrze utrzymane.
Znajduje się tu 18 wyciągów, w tym dwie koleje krzesełkowe, trzyosobowa, o długości 1380m i czteroosobowa o długości 800 m, wyciągi orczykowe i talerzykowe.
Przepustowość wszystkich wyciągów w Białce Tatrzańskiej wynosi ok. 15 000 osób na godzinę - wyciągi w jednym systemie karty to ok. 10 000 osób na godzinę, natomiast długość wszystkich tras zjazdowych to ponad 15 000 m. Białka Tatrzańska zapewnia swoim gościom ponad 5000 miejsc noclegowych.
CZYTAJ WIĘCEJ »
Tatry
3 Lutego 2010 16:53
TATRY to najwyższe pasmo górskie Polski i Słowacji, najwyższa część Karpat, najwyższe góry między Alpami a Kaukazem.
CZYTAJ WIĘCEJ »
Budownictwo
15 Lutego 2010 16:32
Tradycyjna chata góralska, pochodząca z ok. połowy XIX wieku, jest budynkiem parterowym z "wyżką", czyli poddaszem. Stoi zwykle frontem do południa, "do słonecka", choć nie całkiem - mówi się tu, że domy te były budowane "na godzinę jedenastą". Budulcem tradycyjnym jest oczywiście drewno, a ściślej - drewniane płazy zestawione na zrąb, ze szczelinami uszczelnianymi dawniej mchem, później wełnianką. Dach stromy, półszczytowy, częściej z tzw. przyśtychami, czyli podwinięciem połaci, rzadziej prosty, kryty drewnianymi gontami.
CZYTAJ WIĘCEJ »
Sztuka ludowa
15 Lutego 2010 17:11
Podhale jest jednym z niewielu regionów Polski, gdzie bardzo dobrze zachowała się sztuka ludowa. Wydaje się, że poznano już wszystkie charakterystyczne cechy kultury góralskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ »
Folklor / Pamiątki
4 Lutego 2010 09:33
Jedną z największych atrakcji Zakopanego i regionu Podhala jest autentyczny i żywy folklor góralski, kultywowany na co dzień w wielu tutejszych rodzinach. Powstał on w wyniku syntezy ludowej kultury polskiej z elementami słowackimi, madziarskimi i bałkańskimi. Jest ponadto spokrewniony z kulturą wszystkich krain karpackich. Najlepiej zachowała się gwara góralska (w samym Zakopanem dość zniekształcona) - specyficzny dialekt języka polskiego, w którym pozostało wiele archaizmów staropolskich z licznymi naleciałościami słowackimi i bałkańskimi. Charakteryzuje się ona m.in. tzw. mazurzeniem (cz, sz, ż, ch wymawiane jako c, s, z, k, zaś rz jako ż), akcentowaniem pierwszej sylaby i proklityków, ścieśnioną wymową o i a, rozróżnianiem w wymowie h i ch oraz wieloma archaizmami leksykalnymi.
CZYTAJ WIĘCEJ »
Produkty Regionalne
4 Lutego 2010 09:33
Rejon Podhala a szczególnie Tatr, sprzyja odpoczynkowi i wszelkiego rodzaju turystyce. Podczas pobytu w górach nie można nie spróbować oszczypka - w gwarze podhalańskiej – oscypka. To twardy, owczy ser solony i wędzony o baryłkowatym kształcie oraz zwężonych końcach, często wyciskany w drewnianych, rzeźbionych artystycznie formach.
CZYTAJ WIĘCEJ »
« STRONA GŁÓWNA