tu jesteś:    Strona główna

Droga pod Reglami
Wycieczka półdniowa, bez trudności. Wycieczka łącząca wyloty większości popularnych dolin reglowych, daje doskonały przegląd przyrody lasów dolnego regla, świetne widoki na Zakopane. Dostępna dla rowerzystów! Bez znaków.

Trasa rozpoczyna się przy Al. Przewodników Tatrzańskich, powyżej Domu Rekolekcyjnego Episkopatu Polski "Księżówka". Budynek ten, jeden ze starszych w Zakopanem (najstarsza część pochodzi z lat 80 ub.w., ostatnią dobudowano współcześnie) mieścił początkowo wilegiaturę hr. Róży z Potockich Krasińskiej, potem znajdowała się tu lecznica dla nerwowo chorych, a od 1909 r. - dom wypoczynkowy dla księży. W czerwcu 1997 r. tutaj znajdowała się rezydencja papieża Jana Pawła II w czasie jego czterodniowego pobytu w Zakopanem.

Droga nazywana była początkowo Drogą Żelazną, bowiem łączyła dwa centra hutnicze: w Kuźnicach i w Dolinie Kościeliskiej. Wożono tędy rudę żelazną, surówkę do świeżenia, materiał drzewny. Od początków tego stulecia spełnia funkcję deptaku. Dozwolony jest tylko ruch pieszy i rowerowy. Ładne widoki na kotlinę zakopiańską i pasmo gubałowskie, jesienią piękne kolory roślinności.

Drogą przez las dochodzimy najpierw do nieczynnego już kamieniołomu (ciekawe formy roślinności urwiskowej), potem - do kompleksu skoczni narciarskich. Obchodzimy je od strony ulicy i za Wielką Skocznią polną ścieżką powracamy do traktu Drogi Pod Reglami. Kierując się dalej w stronę zachodnią, dochodzimy po kilku minutach do wylotu Doliny Białego (początek szlaku znakowanego żółto, trasa nr 7). Minąwszy leśniczówkę, podchodzimy Drogą pod Reglami nieco w górę, a następnie schodzimy na drewniany wąski mostek nad potokiem Spadowiec, wypływający z nie udostępnionej turystycznie doliny o tej samej nazwie. Po 15 minutach - wylot Doliny Ku Dziurze (początek szlaku znakowanego czarno, trasa nr 6), a kilkaset metrów dalej - wylot Doliny Strążyskiej (początek szlaku czerwonego, trasa nr 7). Przecinamy ulicę i ponad zagajnikiem, nazywanym Księżym Lasem, dochodzimy do rozległej polany Buńdówki. Idziemy dalej drogą po jej skraju, przekraczamy kilka potoków i dochodzimy do wylotu Doliny Za Bramką (początek szlaku znakowanego zielono, trasa nr 8).

Część miejska Zakopanego została już dawno za nami, przechodzimy dalej na zachód wśród zabudowań i obejść wiejskich, równolegle do szosy, łączącej Zakopane z Kościeliskiem, wreszcie mijamy wylot Doliny Małej Łąki (szlak żółty, trasa nr 9) - pierwszej na naszej trasie doliny walnej, a więc takiej, która zaczynając się na przedpolu dochodzi do samego grzbietu głównego Tatr. Mijamy ośrodek dla lotników na Groniku i skrajem polany Nędzówka - na odcinku 300 m wraz z czerwonym szlakiem - dochodzimy do wylotu mało uczęszczanej doliny Staników Żleb. Niebawem schodzimy do szosy i nią już idziemy do Doliny Kościeliskiej (trasa nr 10).

Powrót autobusem z Kir do Zakopanego.

  • Wcześniej możliwość skrócenia trasy: od skoczni ulicą Piłsudskiego, od Doliny Białego - Drogą do Białego, od Doliny Ku Dziurze - Drogą do Daniela, od Doliny Strążyskiej - ulicą Strążyską, od Doliny Za Bramką - Drogą na Buńdówki. Od Małej Łąki powrót autobusem z Gronika, od Staników Żlebu - z Nędzówki.
« POWRÓT
Odkryj Białkę   |   Noclegi   |   Kuchnia   |   Lato   |   Zima   |  
© MATinternet s.c. - ZAKOPANE :: Powered by AntCms